Program: Unapređenje kvalitete skrbi za osobe starije životne dobi
Program podnosi: CENTAR ZA PROMICANJE EU STANDARDA U ZDRAVSTVU
Organizacijski i ljudski kapaciteti za provedbu programa
Voditelj programa: Ana Stavljenić-Rukavina, profesor sa suradnicima navedenim u prilogu 1.
Provoditelji programa su profesori Medicinskog fakulteta, Zdravstvenog veleučilišta u Zagrebu i Zdravstvenog fakulteta u Mariboru, te ostali stručni suradnici-eksperti za pojedina područja navedeni u prilogu 1. imenom i zvanjem.
Analiza problema: U institucionalnoj i izvaninstitucialnoj ulozi o brizi za starije osobe važno mjesto zauzimaju uz liječnike, medicinske i patronažne sestre, socijalni radnici , fizioterapeuti, gerontodomaćice, njegovateljice kao i drugi profesionalci u radu s osobama starije životne dobi. U brizi za stariju populaciju su uključeni sustav socijalne skrbi i zdravstveni sustav sa svojim sastavnicama, a uz značajnu podršku lokalne zajednice. Socijalni kao i zdravstveni sustav su dijelom fragmentirani, bez jasno definirane koordinacije a koordinacija skrbi je osobito važna kada su u pitanju vulnerabilne populacije kao što su osobe starije dobi, invalidi, djeca s poteškoćama u razvoju. Zato je Svjetska zdravstvena organizacija u 2015.godini objavila dokument pod nazivom „ Global strategy on people centred and integrated care“ koji je na javnoj raspravi sa ciljem da u što većoj mjeri odgovori na potrebe sveobuhvatne integrirane i multidisciplinarne skrbi za vulnerabilne populacije.
Sve veći zahtjevi koji se postavljaju pred sustave koji skrbe osobama starije dobi zahtjevaju dodatno obrazovanje posebno u području unapređenja komunikacijskih vještina, poznavanja standarda kvalitete socijalne i zdravstvene skrbi u svim organizacijskim oblicima od izvan do institucionalnoj skrbi.Tome treba dodati primjenu metoda za praćenje i analizu pokazatelja kvalitete socijalne i zdravstvene skrbi kao i indikatore socijalno neprihvatljivog ponašanja prema starijim osobama. Sve te norme i pokazatelji kvalitete trebaju biti usklađeni s normama koje se primjenjuju u zemljama EU. Kontinuirana edukacija i stjecanje novih vještina su važni ne samo za zaposlenike nego i korisnike, kao i samu ustanovu. U RH ne postoji program cjeloživotnog obrazovanja namijenjen osobama koje skrbe o toj populaciji , osobito ne za područje koje se odnosi na poboljšanje komunikacije i primjenu standarda kvalitete socijalne i zdravstvene skrbi i/ili integracije skrbi. Dodatno nedostaje bolja koordinacija oba sustava po vertikali-od brige za starije u izvaninstitucionalnom smještaju do smještaja u domove za starije.Zakonska podloga za implementaciju sustava kvalitete je postavljena no u primjeni postoji zastoj i prema provedenoj anketi u 2015. godini samo 24% domova za starije u vlasništvu Grada Zagreba je pokrenulo implementaciju standarda kvalitete socijalnih usluga na prvoj razini, dok je još manje primjenjeno u domovima u privatnom vlasništvu. Standardi kvalitete koji se odnose na zdravstveni sustav su u još manjoj mjeri u primjeni iako je u svakom od domova prisutna stacionarna skrb za korisnike. To su razlozi zbog kojih je potrebno učiniti dodatne aktivnosti kako bi se ubrzali procesi i istovremeno provodili metodom integrirane multidisciplinarne skrbi.
Izvedba programa: Centar za promicanje europskih standarda u zdravstvu u suradnji s Udrugom za zaštitu zdravlja žena
Ovdje možete skinuti Kompletan program unapređenje kvalitete skrbi za starije (pdf)
Ovdje možete skinuti Upitnik o praćenju kvalitete domova za starije (doc)
Ovdje možete skinuti Test o prepoznavanju nasilja nad starijim osobama (doc)
Ovdje možete skinuti prezentaciju Kvalitete skrbi za osobe starije životne dobi (pptx)
Ovdje možete skinuti dokument Kvaliteta dugotrajne skrbi starijih osoba (pdf)